Düzce Akyol’a çok şey borçlu! Rahmetle anıyoruz...

DüzceSonHaber

Düzce Akyol’a çok şey borçlu! Rahmetle anıyoruz...
30.09.2023 - 10:36
Güncelleme 30.09.2023 - 10:39
Kaynak: Haber Merkezi

Bolu’da bir cenaze için gittiği otelde 30 Eylül 1999 yılında geçirdiği kalp krizi sonrası vefat eden Kültür ve Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, vefatının 24. Yılında rahmet ve minnetle anılıyor. Düzce için gece, gündüz çalışan ve efsane isim olan Akyol’un çizdiği siyaset ve insanlık yolu kendisinden sonra gelen tüm siyasetçilere örnek olacak nitelikte oldu.

Düzce’nin efsane siyasetçilerinden Kültür ve Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol, vefatının 24. Yılında rahmet, minnet ve saygıyla anılıyor. Düzce’nin il olmasında önemli bir yere sahip olan ve çizdiği siyaset yolunda bir çok siyasetçiye hem siyasi kimliği hem beyfendiliği ile örnek olan Akyol, milli eğitim alanında da ciddi projelere imza atarak ülke genelinde olduğu kadar Düzce’ye de bir çok kazanım sağladı.

Akyol, Namık Kemal İlkokulu mezun oldu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümü'nden de mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne bağlı Eğitim İdaresi ve Planlamasında master yaptı. Daha sonra ABD'de Southestern Üniversitesi'nde doktora yapan Avni Akyol, Yönetim, Planlama, Eğitim - YÖK ve Atatürk Kültür Millî Komitesi üyeliklerinde bulundu.

Avni Akyol daha sonra siyasete atılarak, 1977 yılında yapılan genel seçimlerde Adalet Partisi'nden (AP) Bolu milletvekili oldu. Ardından kurulan II. Milliyetçi Cephe Hükümeti'nde Kültür Bakanlığı yaptı. 1986 yılında Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyeliğine seçildi. 1983 yılında kurulan Anavatan Partisi'ne katıldı. 30 Mart 1989 tarihinde II. Özal Hükümeti'nde yapılan revizyon sonucu Hasan Celal Güzel'in yerine Millî Eğitim Bakanı oldu ve bu görevi 3 hükûmette de devam ettirdi

Döneminde, lacivert önlükler yerine mavi önlükler fikri ortaya atılmıştır ve gerçekleştirilmiştir. Akyol doğduğu ilçe olan Düzce'nin il olabilmesi için çok çalışmıştı.

24 Aralık 1995 tarihinde Bolu milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi ve Eğitim Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu. 28 Şubat süreci sonrası ANAP - DSP - DTP Koalisyonu ile oluşturulan ANASOL-D Hükümeti'nin 8 yıllık zorunlu eğitim kararını hemen uygulamaya sokması için çaba gösterdi. 18 Nisan 1999 seçimlerinden sonra Bolu'dan meclise girdi. 30 Eylül 1999 tarihinde bir cenaze için gittiği Bolu'da, kaldığı bir otelde kalp krizi geçirerek vefat etti.

Türkiye'de Güzel Sanatlar Liselerinde ilk adımı attı ve Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesini kurdu.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.