Eren’in sicili lekeli! O’na Bank Asya kartı verenlerin vicdanı rahat mı?

DüzceSonHaber

16.10.2023 - 11:32
Güncelleme 16.10.2023 - 11:39
Haber Merkezi

 

Sosyal medya üzerinde yayın yapan ve yaptığı yayınlar milyonlara ulaşan Oğuzhan Uğur’un ‘Mevzular Açık Mikrofon’ isimli programa katılan ve konuk Metin Külünk’e soru soran Düzce Üniversitesi Mezunu Eren Sarı, bir dönem Düzce Üniversitesi’nde mecbur hale getirilen Bank Asya Dıt Kart nedeniyle sicilinde leke olduğunu söyledi. Ancak aradan geçen zaman içinde Eren Sarı ve diğer tüm personel ve öğrencilere bu kartı mecbur kılanların sicillerinde leke olup olmadığı merak edilmeye başlandı.

Oğuzhan Uğur’un hazırlayıp sunduğu programda Metin Külünk’e soru soran Makine Mühendisi Eren Sarı “2014 yılı Düzce Üniversitesi girişliyim. Devlet Üniversitesi olmasına rağmen Bank Asya ile anlaşmalı olduğu için bizim öğrenci kimlik kartlarımız Bank Asya üzerinden çıkarıldı. Hiçbir zaman yemekhanede yemek yiyemediğim için Bank Asya hesabına 10 para girişi oldu nede başka hesaplardan bu hesaba para girişi oldu. 2018-2019 yılında askerlik görevimi yaparken kendi dosyamın üzerinde şöyle bir ifade olduğunu gördüm. Başında ünlem işareti vardı. Kırmızı kalemle yazılmıştı. 2014 yılında Bank Asya’da aktif hesabı bulunmaktadır. Benim sicilimde böyle bir şey var. Bank Asya’nın açılışında yer alan sayın Cumhurbaşkanımızın bende bulunduğu gibi sicilinde böyle kara bir leke var mı?” dedi.

Düzce Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 4 Eylül 2014 tarihinde yapılan ve o dönem Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun Rektör, Prof.Dr. Nigar Demircan Çakar’ın ise rektör yardımcısı olduğu açıklamada “Düzce Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi, “Kuruluşundan bu yana Üniversitemiz, değerleri arasında yer alan “Yenilikçilik” çerçevesinde öğrencilerine yerleşke içinde çeşitli alanlarda kolaylık sağlayacak uygulamalara gitmekte ve bunu sağlarken de çağın gerektirdiği her türlü teknolojik imkândan faydalanmaktadır. Üniversitemiz Yerleşkelerinde öğrencilerimizin yerleşke içerisine ve sosyal tesislere giriş-çıkışlarında kullanılan DIT Pratik Kampüs Kart hakkında kamuoyunu doğru bilgilendirme gerekliliği ortaya çıkmıştır. 12.07.2010 tarihinde Düzce’de o dönemde şubesi bulunan tüm bankaların (19 adet banka şubesi) Düzce Merkez şubelerine “Üniversitemiz merkez yerleşkesi ve bağlı yerleşkelerinde kampüs kart sistemi kullanılması planlandığı, sistemin donanım, yazılım temini ve diğer işlemlerin bir banka aracılığı ile yapılması düşünüldüğü” bildirilmiş, gerekli teknik şartlar açıklanarak tüm bankalardan teklifler istenmiştir. 20.07.2010 tarihinde Türkiye Halk Bankası A.Ş., Aktif Yatırım Bankası A.Ş., T. İş Bankası A.Ş., Asya Katılım Bankası A.Ş. ve Akbank tarafından üniversitemize verilen teklifler değerlendirilmiş; yazılım, donanım, kurulum ve kart ücreti olmaksızın, ücretsiz olarak sistemi kurmayı taahhüt eden tek banka ile kamu yararı gözetilerek 5 yıl süreli protokol imzalanmıştır. Üniversitemiz tarafından imzalanan protokollerde11.09.2013 tarihinde yayımlanan Kamu Haznedarlığı Genel Tebliğinde kapsamındaki kurumların mali kaynaklarının Kamu Sermayeli Bankalarda değerlendirilmesine ilişkin hükümlere ek olarak 7. maddesinin 3. fıkrasının “Tebliğ yürürlük tarihinden önce yapılmış olan protokoller süresinin bitimine kadar uygulanmaya devam eder” hükmü geçerlidir” denildi.

Yapılan protokolle tüm personellere ve öğrenciler Bank Asya karta mecbur bırakılmış ve çoğu kişi bu yüzden FETÖ iltisaklı olarak kabul edilerek yargılandı.

Ancak öğrencileri ve personelleri bu karta mecbur bırakan dönemin rektörü ve rektör yardımcısı hakkında ne gibi işlemler yapıldığı da merak edilmeye başlandı.


Editör: D. Son Haber
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz