Düzce hava kirliliğinde Avrupa ikincisi oldu

DüzceSonHaber

Düzce hava kirliliğinde Avrupa ikincisi oldu
22.03.2022 - 16:13
Haber Merkezi
1

Dünya çapında 117 ülke ve 6 bin 475 şehrin hava kirliliği değerlerinin analiz edildiği 2021 Dünya Hava Kirliliği Raporu kamuoyuna açıklandı. Rapora göre Türkiye, hava kirliliği sıralamasında 46'ıncı sıradaki yerini korudu. Türkiye'yi Avrupa bölgesinde inceleyen rapora göre, Avrupa'nın havası en kirli kenti Iğdır olurken, Iğdır’ı Düzce takip etti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından geçen yıl güncellenen hava kirliliği eşik değerlerini kullanan rapora göre dünya çapında şehirlerin yüzde 97'si bu eşik değerini aşmış durumda. Yani WHO standartlarına göre incelenen 6 bin 475 şehirden yalnızca 222'si 2021'de temiz hava soludu. WHO standartlarına göre bir bölgede temiz hava solunabilmesi için bu değerin en fazla 5 µg/m olması gerekiyor.

AVRUPA'NIN HAVASI EN KİRLİ İKİNCİ ŞEHRİ DÜZCE OLDU

Türkiye'nin Avrupa bölgesi dahilinde incelendiği raporda Avrupa'nın havası en kirli kentleri sıralamasında Iğdır 66 µg/m yoğunluğuyla ilk sırada yer aldı. Iğdır'ı 49.8 yoğunluğuyla Rusya'nın Krasnoyarsk kenti ve 47.2 yoğunluğuyla Sırbistan'ın Novi Pazar şehri izledi. Türkiye'nin havası en kirli kentleri sıralamasında Iğdır'ı Düzce ve Erzurum izliyor. 2020'de ilk sırada yer alan Çorum ise Bursa'nın hemen önünde havası en kirli 9'uncu kent olarak kayıtlara geçti.

5 YAŞIN ALTINDAKİ 40 BİN ÇOCUK HAVA KİRLİLİĞİ SEBEBİ İLE ÖLÜYOR

Hava kirliliğinin günlük maliyetinin 8 milyar dolarla küresel gayrisafi milli hasılanın yüzde 3 ila 4'üne karşılık geldiği tahmin ediliyor. Rapora göre hava kirliliği nüfusun en kırılgan kesimlerini daha fazla etkiliyor. Öte yandan hava kirliliğinin 2021'de 5 yaşın altındaki yaklaşık 40 bin çocuk ölümü doğrudan PM2.5 kirliliğiyle ilişkilendirildi.


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Düzceli
    Düzceli
    22.03.2022 18:32

    Özlü çalışıyor ama nerede bilen gören varmı,konutlarda erguvanda veya el santlarında yemek yemeye gelmiş Düzceye maşallah iştahı açık.Şimdiye kadar Yrd Okan ÖZKASAP,Okan KALTUĞ isabetli aldığı karar.Geris boş sipariş yrd.