Devletin emaneti çocukları reklam aracı olarak kullanmayın

DüzceSonHaber

Devletin emaneti çocukları reklam aracı olarak kullanmayın
22.04.2022 - 11:44
Güncelleme 22.04.2022 - 12:01
Haber Merkezi

Düzce’de Beşiktaşlılar Derneği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren yurtlarda kalan anne ve babası olmayan çocuklara yönelik iftar programı düzenlediler. Ancak iftar programı adeta şova dönüşünce devletin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne emanet ettiği çocuklar adeta reklam aracı gibi kullanıldı.

Devletin korumasında olan ve sevgi evleri ile yurtlarda kalan çocuklara yönelik her kesimde hassasiyet en üst düzeyde. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Düzce’de de devlet korumasında ki çocukları sevindirmek ve mutlu etmek için kurum, kuruluş, STK yada bireysel olarak kişiler çeşitli etkinlikler düzenliyorlar.

Ancak Beşiktaşlılar Derneği’nin yetiştirme yurtlarında kalan çocuklara verdiği iftar tamamen bir şova ve reklama dönüştü. Düzenlene iftar yemeği sonrası çocukların fotoğrafları sosyal medyalarda boy boy paylaşılırken, devletin emaneti olan çocuklar adeta ifşa edildi.

Sosyal hayata uyum konusunda oldukça zorluk yaşayan bu çocuklar, çoğu çevresine yetiştirme yurdunda kaldıklarını söyleyemedikleri gibi kendilerini topluma entegre etmek için bazı yaşadıklarını gizlemek zorunda kalıyorlar.

Ancak reklam uğruna bu çocukların kamuoyuna ifşa edilmesi ise vicdanları yaralıyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ercan Öztürk’ün konuyla ilgili olarak acilen gereken tedbirleri en üst düzeyde alarak bu çocuklar üzerinden reklam yapılmasını engellemesi gerekiyor.

Çocukların fotoğraflarını açıktan paylaşırlarsa neler olabilir?

Sorunlu ailelerin çocukları olabileceklerinden bir yakının bu fotoğrafı görmesi o çocukların adreslerini açığa çıkarabilir.

Okulunda çevresinde yetiştirme yurdunda kaldığını gizleyen çocuk arkadaşlarına doğruyu söylememiş olabilir ve bu fotoğraflarla arkadaşlarının yanında rencide olabilir.

(FOTOĞRAFLAR DÜZCE SON HABER GAZETESİ TARAFIDNAN SANSÜRLENMMİŞTİR. SOSYAL MEDYALARDA ÇOCUKLARIN FOTOĞRAFLARI AÇIKTAN YAYINLANMIŞTIR)


Editör: D. Son Haber