Çerkes sürgününde ayrılan iki kız kardeşin anısını 158 yıldır yaşatıyorlar

DüzceSonHaber

17.05.2022 - 10:49
Haber Merkezi
1

Düzce’de Kafkas kökenli vatandaşlar Çerkes sürgününde ayrılmak zorunda kalan kız kardeşlerin birbirlerini hatırlamak için verdikleri sözü, koyun kemiği deliğinden yeni aya bakarak yaşattı.

Rus-Kafkas Savaşı sonrasındaki 1864 yılındaki Çerkes sürgününde ayrılmak zorunda kalan kız kardeşlerin birbirlerine verdikleri sözü yerine getirmek isteyen Çerkesler, dün gece koyun kemiğinden yeni aya bakarak yaşattı. Çerkes efsanesi olan saksağan oyuğu hikayesine göre köylerde yaşayan iki kız kardeş birbirinden ayrılmak durumunda bırakılır. Kız kardeşlerden biri Türkiye’ye gönderilirken, diğeri Kafkasya’da kalır. Ayrılık anı geldiğinde bir daha görüşemeyeceklerini düşünerek, saksağan oyuğu denilen koyun kemiğinin boşluğundan yeni aya bakarak birbirlerini hatırlama sözü verirler.

Düzce Adige Kültür Derneği tarafından organize edilen etkinliklerle 21 Mayıs 1864 yılında yaşanan sürgün anmaları başladı. Çerkesler, yeni ay çıkar çıkmaz iki kız kardeşin anısını yaşatmak adına saksağan oyuğu adı verdikleri koyun kemiği ile yeni aya baktılar. Hikaye hakkında bilgiler veren Düzce Adige Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Jan, “Sürgün döneminde birbirinden ayrılmak zoruna kalan kız kardeşlerin hikayesidir. Ayrılık aşamasında olan kız kardeşler birbirlerine söz verirler, saksağan kemiğinin deliğinden dolunaya baktıklarında birbirlerini hatırlayacaklarını ve anacaklarına dair birbirlerine söz verirler ve her dolunayda bunu uygularlar. Bu hikaye Çerkesler arasında yaygınlaşır. Gençlerimiz, çocuklarımız bu eylemi gerçekleştirmeye başlarlar.” dedi.

Sürgünde ailelerin parçalandığını ifade eden Hakan Jan, “Biz kökleri ile Kafkasya’ya bağlı bir toplumuz. Sadece Türkiye değil, Ürdün, Suriye, Balkanlar’da ve Amerika gibi yerlerde yaşayan kardeşlerimiz mevcut. Onlar da 21 Mayıs ve öncesinde ata topraklarında yaşanan acıları anarlar. Bu ve bunun gibi benzeri hikayeleri canlandırırlar” diye konuştu.


Editör: D. Son Haber
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz