Çerkes olmadığı halde sürgünü anlatan muhteşem şarkıyı yazdı

DüzceSonHaber

Çerkes olmadığı halde sürgünü anlatan muhteşem şarkıyı yazdı
22.05.2022 - 02:01
Güncelleme 22.05.2022 - 02:16
Haber Merkezi
4

Bolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde Müzik Öğretmeni olarak görev yapan Müjde Sarıözen Doğan, kendsini gibi müzik öğretmeni olan aile dostu ve Kafkas kökenli Ebru Seyok’tan dinlediği hikayelerden edindiği duygularla muhteşem eser olan Sürgünün Gözyaşları isimli şarkıyı hem besteledi hem müziğini yaptı hemde düzenledi.

Dinlediği hikayelerini yüreğinde hissettiğini söyleyen Müjde Sarısözen Doğan “Bizim çok uzun yıllardır Ebru arkadaşımla birlikte aile dostluğumuz var. Bu aile dostluğu içerisinde gerçekten acı hikayeler dinledik. Bu hikayelerin sonucunda çıktı. Onları yürekten hissetmek, bu şarkının oluşmasını sağladı. Bu gibi şeylerin bir süresi yok. Bu anlık bir şey. Sözleri ile müziği ile o anda ortaya çıkan bir şeydi. Hissetmekle alakalı biraz. Ben piyanoda düzenlemesini yapmadan önce kendim seslendirdim ve telefona kaydettim. Ebru hocamın eşi Murat beye gönderdim. Gerçekten merakta ettim. Onların hislerini ve duygularını yansıtabildim mi? Ben kendim aslında çok hissederek yazdım. Murat bey bize döndüğünde gözleri dolmuştu. Hem o acıyı yaşamıştı hem de aynı duyguları paylaştığımız için mutlu olmuştu. Bende aynı duyguları yaşadım. Hem onların duygularını yansıtabilmenin hemde aynı acıyı yaşayabildiğimi bilmek bana mutluluk verdi” dedi.

HEM HÜZNÜ HEM UMUDU YANSITTI

Doğan, bestelediği şarkıda hem hüznü hem umudu yansıtmaya çalıştığını belirterek “Dünya tarihine baktığımızda insanlık acılarla dolu gerçekten. Birbirleri ile yarıştırmak mümkün değil. Gerçekten acı çok büyük ama bunun yanında da bir şekilde barışı ve umudu da ortaya koymamız gerekiyordu. O yüzden nakarat kısımlarında insanlığa doğru hep birlikte yürümeyi anlatmayı ifade etmeye çalıştım” ifadelerini kullandı.

DUYGULARI BU ŞEKİLDE İFADE EDEN TÜRKÇE SÖZLÜ BİR PARÇA DİNLEMEDİ

Aynı zamanda Kafkas kökenli olan ve Müjde Sarıözen Doğan’ın bestelediği şarkıyı seslendiren Ebru Seyok ise şarkıyı söylerken duygulandığını vurgulayarak “Müjde hocamla 20 yıla yakın bir arkadaşlığımız var. Kendisinin de dediği gibi bu süre içerisinde bir çok düğünümüze, cenazemize katıldılar. Hep içimizde olan insanlar. Bizim anlattıklarımızdan ve yaşadıklarımızdan çok etkilenmişlerdir. Ben Müjde’nin müzikal yeteneğinin inanılmaz boyutta olduğunu zaten biliyordum. Ama müziği ilk dinlediğimde inanın gözlerimden yaş geldi. Bizim 1864’te başlayan sürgünü bu şekilde duyguları ile ifade eden daha güzel Türkçe sözlü bir parça dinlemedim desem yeridir. Böylesine güzel bir parçayı bize hediye ettiği için kendisine bu anlamda çok teşekkür ediyorum” dedi.

İkili daha sonra parçanın nakarat bölümünü birlikte seslendirdiler.

 


Editör: D. Son Haber

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (4)

 • Kadir ok
  Kadir ok
  26.05.2022 11:18

  Müjde hanıma sonsuz teşekkürler bendinde selam olsun tüm mezarsızlara selam olsun ana vatana selam olsun Kafkas halkına saygılarımla

 • Aydin Tufan
  Aydin Tufan
  23.05.2022 09:09

  Muhtesem

 • Erdal Denge
  Erdal Denge
  23.05.2022 05:33

  Sizi ve size esin kaynağı olan atalarımıza bir kez daha şükranlarımızı sunuyorum.aciyi dramı dile getirmek yüreklerimizi anlamak ve daha da ötesi onu böyle bir eser ile yarınlara aktarmış olmanız tamamen evrensel bir değerdir .Sonsuz teşekkürler Uluslararası Kafkas Derneği Adana İl Temsilcisi&Anadolu Kafkas Çeçen Kültür Derneği Başkanı

 • Hakan Jan
  Hakan Jan
  22.05.2022 08:59

  Müjde hanım teşekkürler. Çok güzel ve insanı bir tavır sergilediniz.