Bayram tatili yolculuğuna çıkanlara polisten hayati uyarı

DüzceSonHaber

8.07.2022 - 15:00
Haber Merkezi

 

DÜZCE İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri ‘Bayramınız kemerli olsun’ sloganıyla şehirlerarası otobüs yolcuğu yaparak bayram tatili için memleketlerine gidecek olan vatandaşlara emniyet kemeri yakmaları konusunda uyarı yaptı.

Düzce İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi ekipleri, Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde uygulama yaptı. Ekipler, sürücülerin belgelerini ve kaç saat yolculuk yaptığına, otobüslerin belirlenen şartlara uygun olup olmadığını kontrol etti.

‘Bayramınız kemerli olsun’ sloganıyla uygulamaya katılan polis memurları bayram öncesi yaşanabilecek kazalarda otobüste yolculuk eden vatandaşların zarar görmesini engellemek ve emniyet kemeri takma zorunluluğunu hatırlattılar. Polis Memuru Zeliha Sezer yolculara uyarı yaparak “Bir trafik kazasında başınıza gelebilecek en büyük felaketlerden birisi araç içinde savrulmak yada araç dışına savrulmaktır. Lütfen emniyet kemerlerini takın” dedi.

Polis Memuru Zeliha Sezer, “Sayın İçişleri Bakanımızın talimatı ile otogarlara geldik. Otobüslere binerek, yolculuk yapan vatandaşlarımıza emniyet kemerinin önemini anlattık. Çocuklarımıza hediyeler dağıtarak, onları trafik dedektifleri ilan ettik. Yolculuk eden vatandaşlar emniyet kemeri takmazlarsa olası bir kaza anında araç içinde olduğu gibi araç dışına da savrulabilirler. Eğer kemer takarlarsa ölüm riski de yüzde 75 oranında azalacaktır. Bizim uyarılımızın ardından yolculuk yapan vatandaşlar emniyet kemerlerini taktılar. Çocuklarımıza verdiğimiz kırmızı düdükler sayesinde emniyet kemerini takmayan olursa, çocuklar uyaracak. Yine çocuklarımız otobüs şoförleri telefonla konuşursa kırmızı düdüklerini çalarak uyaracaklar. Hedefimiz kaza oranlarını 2050 yılına kadar sıfır oranına düşürmek. Bu bayramda sloganımız bayramınız kemerli olsun. Herkese iyi bayramlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Trafik şubesinde görevli Komiser Tefik Akkaya’nın kızı Zeynep Ece Akkaya’da (7) uygulamalara katıldı. Başkomiser kıyafeti giyen küçük kız kendi yaşıtlarına boyama kitabı ve kırmızı düdük dağıttı. Akkaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da mesaj göndererek “Ben başkomiser Zeynep Ece Akkaya, Sayın bakanım yollarda görevdeyiz. Bayram hediyesini bekliyorum. Bayramınız kemerli olsun” ifadelerini kullandı.

Polis memurları küçük çocuklara ailelerinin trafik kurallarına uymalarını ve özellikle emniyet kemeri takmadıkları zaman kendilerine verilen kırmızı düdüğü emniyet kemeri takılana kadar çalmalarını istediler.

Polis memurunun uyarısının ardından yolcular emniyet kemerlerini takarak, polis memuruna teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Editör: D. Son Haber
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz