Daha büyük acılar yaşamamak için depremi unutma unutturma

DüzceSonHaber

Daha büyük acılar yaşamamak için depremi unutma unutturma
16.08.2022 - 15:05
Haber Merkezi

 

Türkiye Değişim Partisi İl Başkanı Sezgin Aktaş, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 23. Yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada depremin unutulmaması gerektiğini ve gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Aktaş açıklamasında “Ülkemizin yaşadığı en büyük doğal felaketlerden biri olan Büyük Marmara Depremi’nin üzerinden tam 23 yıl geçti. Başta yaşadığımız il Düzce olmak üzere İzmit, Yalova ve Adapazarı olmak üzere Doğu Marmara’nın tamamını etkileyen 7.4 büyüklüğündeki depremin yaşattığı korku ve kaybettiklerimizin acısı tazeliğini koruyor. Resmi rakamlara göre 18 binin üzerinde yurttaşımız hayatını kaybettiği, 50 binden fazla kişinin yaralandığı, 300 bine yakın konut ve işyeri hasar gördüğü 17 Ağustos Depremi, gerekli tedbirler alınmadığında doğal afetlerin ne büyük toplumsal felaketlere dönüşebildiğinin en acı örneği olarak tarihe geçti.

Depremin yarattığı yıkımın ve yaşadığımız toplumsal travmanın büyüklüğüne rağmen, aradan geçen 23 yıl boyunca deprem gerçeği ile gerçekten yüzleştiğimiz, yeni depremlere hazırlanma konusunda mesafe kaydettiğimiz söylenemez.

23 yıl önceki acıları yeniden yaşamamamız için ülke olarak depreme hazırlıklı olmamız gerekiyor. Depreme hazırlıklı olmak için de bilimin, tekniğin ve doğanın sesine kulak vermemiz gerekiyor.

Daha büyük acılar yaşamamak için depremi unutma, unutturma!” dedi.


Editör: D. Son Haber