Köpeklerden kaçıp vatandaşlara sığınan karaca hamile çıktı

Düzce Son Haber

1.03.2024 - 12:04
Kaynak: Haber Merkezi

 

Yığılca İlçesi’nde ormanda köpeklerin kovaladığı karaca vatandaşlara sığındı. Karaca yapılan müdahalesinde hamile çıktı.

Olay geçtiğimiz günlerde Yığılca İlçesi Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesinde meydana geldi. Ormanlık alanda köpeklerin kovaladığı karaca kaçarak evinin bahçesinde temizlik yapan Mustafa Çetin’e sığındı. Korkan ve yorgun düşen karacayı gören Çetin komşusu Yılmaz Kanat’ı çağırarak ne yapması gerektiğini sordu. Karaca köpeklerin saldırmaması için Mustafa Çetin’e ait evin ahırına götürülerek koruma altına alındı. Duyarlı vatandaş daha sonra durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Ekipler ve veterinerler gelerek karacanın sağlık durumunu kontrol ettiler. Yapılan kontrolde karacanın hamile olduğu ortaya çıktı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince alınan karaca Efteni Doğal Hayatı Koruma Sahasına götürüldü. Karacanın burada doğum yapana kadar bekletileceği ve daha sonra doğal hayatına bırakılacağı öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak bilgiler veren Mustafa Çetin “Evimin yukarısı orman. Ormanlardan koşarak köpeklerle beraber geldi. Bize sığındı. Oğlan baba keçi geldi dedi. Bir baktım keçi değil karaca. Yılmaz abim var. Bunu biz alalım. Hem yukarıdan köpekler geliyor hem mahallenin köpekleri var. Köpekler zarar vermesin diye ahırda koruma altına aldık. Daha sonra Orman İşletme Müdürlüğü’nü aradık. Bizi Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne yönlendirdiler. Veterinerler geldi. Karacanın hamile olduğunu öğrendik. Çok mutlu olduk. Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne teslim ettik. Hamile bir hayvanı köpeklerden korumuşuz. Hayvanlara zarar vermeyelim. Karacalar çok güzel hayanlar. İnsan sevmeye doyamıyor” dedi.

 

 


Editör: D. Son Haber
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.