Yığılca’da arılardan sahibine bal sürprizi

Düzce Son Haber

17.01.2024 - 13:28
Kaynak: Haber Merkezi

 

Yığılca İlçesi’nde 1 yıl önce kovan terk yapan bal arıları aynı bahçede bulunan evin balkonundaki boş bavulu kendilerine yuva edinerek petek ve bal ürettiler. Arıların sahibi 1 yıl sonra bavulu atmak için aldığında bal sürprizi ile karşılaştı.

Düzce’nin Yığılca ilçesi merkezindeki müstakil evinin bahçesine 10 kovan koyan İlhami Yörük hem evinin ihtiyaçlarını karşılamak hemde ev bütçesine katkı sağlamak için arıcılık yapmaya başladı. Yörük’ün yaklaşık 1 yıl önce 10 kovanından 1’i boşaldı ve arıların kıvan terk yaptığı anlaşıldı. Yörük, kovanlarını tamamlamak için 1 kovan daha arı alarak kovanı doldurdu ve arıcılık yapmaya devam etti.

İlhami Yörük, geçtiğimiz gün evinin balkonunda bulunan eski eşyaları atmak için harekete geçti. Evin balkonundaki eski bavulu atmak için bavulu kaldıran Yörük ağırlığı fark ederek bavulu açınca büyük bir sürprizle karşılaştı. Yaklaşık 1 yıl önce kovan terk yapan bal arıları eski bavulu kendilerine yuva edinerek içinde hem petek ördü hem bal ürettiler. 50-60 kilograma yakın balı gören İlhami Yörük bal peteklerini bavul içinden çıkararak satışa sundu. Tamamen doğal ve katkısız olan bal ise tüketicilerin büyük ilgisini çekti.

Konuyla ilgili olarak bilgilere veren İlhami Yörük , “Bundan 1 yıl önce arılarım kayboldu. Kovan terk yapmışlardı. 1 yıl sonra balkona koyduğumuz valizin içine bal yaptıklarını gördük. Çok güzel bal yapmışlar. Çok mutlu oldum. Ayı Bal Kız’ı sarhoş eden Yığılca arısı bu kez bizi mutlu etti. Memnunuz” dedi.

  


Editör: D. Son Haber
Youtube kanalımıza abone olarak yeni
videolarımızdan ilk siz haberdar olun.
Youtube Adresimiz

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.