Giremez ve çıkamaz

  • 8.12.2021 13:32

Silivri’den taraftarlarına sosyal medya aracılığı ile yazan Selahattin Demirtaş demişki. Bu hesap verme işi hükümetlerin keyfine bağlı değildir, Anayasal ve ahlaki bir zorunluluktur. Peki halk devleti nasıl denetleyecek? Elbette seçtiği temsilciler, milletvekilleri ve yargı aracılığıyla.

Dolayısıyla TÜİK’e giden milletin vekilleri bilgi edinme hakkı kapsamında değil, TBMM’nin, Anayasa’nın ve milletin onlara verdiği denetleme hakkı, yetkisi, görevi kapsamında oradadırlar.

Tamam Selahattin Demirtaş. Sizde milletvekili iken kandile gittiniz. Oraya hangi milletin verdiği denetleme hakkını yetkisini ve görevini kullandınız.

Milletvekilleri istedikleri devlet kurumunu denetleyecekler ise vay halimize. O devlet ki bazılarını içeri almaz bazılarını da sizin gibi dışarıya salmaz.

Selahattin Demirtaş devam etmiş.

Bir iktidar milletvekili herhangi bir kamu kurumuna gittiğinde onu kapıda önünü ilikleyerek karşılayan bürokratlar, bir muhalefet milletvekili gittiğinde kapıyı açmıyorsa ortada ciddi bir zihniyet çarpıklığı ve otoriter devlet var demektir. TBMM’de her milletvekili aynı hakka sahipken iktidar, devletin sahibi gibi davranıyor ve bu da normal karşılanıyorsa durum vahim demektir. Gerçek bir demokratik parlamenter sisteme geçilecekse milletvekillerinin devleti denetleme yetkisi özellikle düzenlenmelidir.

Doğru varsayalım siz şimdi kalkın terörüm  destekleyenlerle beraber Genelkurmay’a, MİT’e veya stratejik kurumlara gidin. Biz burayı denetlemeye geldik deyin. Yahu siz ancak sırtınızı dayadığınız yerleri denetlemeye rapor vermeye gidebilirsiniz.

Selahattin Demirtaş devam etmiş.

Özetle sevgili ve değerli halk; devlet senindir, senin öz malındır. Ne hükümetin ne bürokratlarındır. Eğer senin vekilin senin adına senin kurumlarını denetlemeye gittiğinde birileri buna baskın diyorsa bil ki sana ait olanı birileri gasp etmiş demektir.

Devletleri Hükümetler yönetir.Maalesef  her milletvekili olan devlet kurumlarını denetleyecek ise vay halimize.

Siz gidin kendi çöplüğünüzü denetleyin .Hükümet olarakta milletin seçtikleri muktedir olmaya devam edeceklerdir.

Bağımsız mahkemelerde Türk Milleti adına kararı verecektir.

İşinize gelince devlet işinize gelmeyince kıvırmak yok. Yoksa CHP ile iktidara geldiğinizde Özel Kuvvetler Komutanlığını denetlemeye mi gideceksiniz.

O biraz sıkar…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.