Karga ,kartal ve horozun sonu

  • 21.12.2021 12:49

Karganın biri her gün kilisenin çanına pislermiş.

Papaz ne yaptıysa yakalayamayınca

Çanın bulunduğu yere bir bardak şarap koymuş.

Karga şarabı içip sızınca da yakalamış.

Sonra demiş ki:

Müslüman olsan şarap içmezsin

Hristiyan olsan çana pislemezsin.

Söyle bana sen nesin…? Ben mi gak guk…

“Ya bu kuş beyinli karga bu kadar mı akıllı ve becerikli yani!” diyorsunuz biliyorum.

 Doğru, o kadar değil ama belki kendinden daha akıllı ve kurnaz bir kışkırtıcı abi’si olabilir. Mesela bir “kartal“.

Gözü hep uzaklarda olmuş, kocaman kanatlarına güvenip her yere ulaşan, bulaşan süper bir hayvan. “Ama sonuç alamadı” diyorsanız. Olsun onun işi fırsat kollamak.

Acele etmeyin; size bir “halk” deyimi daha hatırlatayım: Bir taşla iki kuş vurmak için o işini yapacak.

Karga ise bir başka kanatlının hazin hikayesine dalmış dersini ezberlemekte hayvanlar alemi. “Vakitsiz öten horozun başını keserler.” Diye bir söz duymuş sesi soluğu çıkmıyor. Gak.guk…

Leş kargaları vatana göz dikmiş abileri kartal yukarıdan verip gazı sen yaparsın sen edersin deyip saldırırken vatana uzun adamın biri bıçağı eline almış horozun kafasını vuruyor.

Kızım sana diyorum gelinim sen anla dercesine..

Bu bir derken karga kargalığını yapacak ya kargalar ile ilgili bilimsel bilgilerin dışında bir sürü şey yazılabilir. Nankörlüklerinden tutun da, zeki olduklarına, uzun yaşadıklarına, kin tuttuklarına varıncaya kadar onlarca şey söylenebilir.

 Ancak bütün bunları ortak bir paranteze alırsak, parantezin dışına yazılacak en doğru kelime 'fırlama' olur. Gerek insanlara gerekse de diğer hayvanlara karşı sergiledikleri tavırlardan yola çıkarak onlara 'Alemin fırlaması olmuş bunlar' demekten kendimizi alamıyoruz.

Bugün evcil kargaların hüzün günü 18,20TL den döviz alıp yastığın altına koyan vatan batarken kendisi sefasını süreceğini düşünen göklerde süzülen  kartalın ben seni kollarım diyenlerin hüzün günü bugün.

Horozun sefası güneş doğana kadar diyen ve nas üzeri murdar olmasın diye horozun başını ‘Bismillah’’ diyerek vuran uzun adamların hikayesi yazılıyor.

Evcil karga ne yapacağını bilemeyip dilini yutmuş durumda fakat kartal göz tepemizde geziyor dikkat etmeliyiz…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.