Dört hırsız sirkesi ve altı benzemezler ittifakı

  • 7.02.2022 10:54
  • (1)

Dört hırsız sirkesi, ismini tarihi bir olaydan alan bir sirkedir. Yüzyıllardır ilaç olarak kullanılan bu sirkenin ilginç bir hikayesi vardır.

 Hikayeye göre 14.yy’da günümüzde Fransa’ya ait olan Marsilya şehrinde yaşanan veba salgınında (bu veba salgını tüm Avrupa’da yaşanmış ve 14.yy’da 25 milyon insanın ölümüne yol açtığı bazı kaynaklarda geçmiştir), dört hırsız vebadan kırılan köylerdeki ev ve dükkanları soyuyorlarmış ancak bu hastalıktan etkilenmiyorlarmış.

Rivayete göre hırsızlar vebadan ölen kurbanlarını soyarken suçüstü yakalanmış ve haklarında idam cezası verilmiş ancak veba hastalığına nasıl yakalanmadıklarını söylerler ise af edilecekleri kendilerine söylenmiş ve onlar da yaptıkları bir sirke ile ellerini yıkadıklarını ve bu sirke ile gargara yaptıklarını itiraf etmişler. Hırsızlar af edilerek sokaklarda bu sirkenin hazırlanmasını insanlara göstermeleri karşılığında serbest bırakılmışlardır.

O tarihten beri yüz yıllardır dört hırsız sirkesi adıyla bilinen bu sirke pek çok hastalık için kullanılmıştır.

Bazı küçük farklılıklar olsa da genel hatları ile nasıl yapıldığını anlatmak gerekir ise 15 çeşit otu ve bitkiyi 15 gün boyunca karanlıkta  şişeleyip ağzını kapatarak yapılmakta. Bu sirke hakkında pek fazla araştırma ve sonuç bulunmadığından sadece temizlik, dezenfektan, koku verici, böcek kovucu gibi evsel amaçlarla kullanılması gerektiğine inanılmaktadır. Dahili tüketiminin birtakım riskler içerebileceğini bu nedenle hiçbir şekilde içilmemesi gerektiğini savunsalar dahi ilaç niyetine tüketilmiştir.

Dünya salgından geçerken ülkemizde bir seçim sathına girmiş durumda.

Seçimlerin 2023 yılında yapılacağını duyurulmasından sonra partiler de hazırlıklarını bu takvime göre sürdürüyor.

Konuyla ilgili muhalefet partileri arasında da gelecek seçimler için ittifak kurulması ve güncel gelişmelerle ilgili müzakere amaçlı ziyaretler de başladı.

CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi'nin oluşturduğu Millet İttifakı'ndaki parti sayısının Gelecek, Deva ve HDP nin katılımı  6'ya çıkması beklenirken, muhalefet arasında oturma krizi kavgası başlamış.Kim baş tarafta oturacak.Kimseyi kırmadan üzmeden çözüm bulunmuş.

Oturma krizinden sonra yeni tartışma ise ittifakın yeni adı ne olsun?

Davutoğlu, Millet İttifakı hakkında da konuştu. Davutoğlu da bu arada kendine bir bilen olarak bir rol biçilmiş o rolü oynamakta.

Türkiye'de erken seçimin bir anda ilan edilebileceğini ifade eden Davutoğlu, "O seçim telaşına girmeden elimizde ne varsa ortaya koymalıyız. Millet İttifakı'nın adının değiştirilmesi için konuşuyoruz. Masada farklı isimler var ama bunu açıklamam doğru olmaz" ifadelerini kullandı.

Ben söyleyeyim Bu ittifakın adı Altı Benzemezler İttifakı..

CHP ye yamalanmış 4 sağ parti ve dışarıdan destek veren HDP nın kısa adı bu  Yamasol-P ittifakı.

Dört hırsızın sirkesi 1748 ve 1884 Fransız kodekslerinde yer almıştır.2023 te siyaset arenası literatürüne bu beş benzemezler ittifakı damga vuracak gibi. Etkinliği Kodeks’te tescil edilen bu sirke o tarihlerde eczane raflarında şifalı sirke olarak yer almış, uzun süre doğal bir antiseptik olarak çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

Arındırıcı, temizleyici ve yatıştırıcı özellikleri nedeniyle tüm cilt bakımı, saç, saç derisi ve mukoza membranları için hassas ciltlerde bile etkili ve doğal bir alternatif olarak kullanılmıştır.

6 Benzemezler ittifakıda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan gitsin de sonrasını bir şekilde hallederiz fikri ile bir araya gelmiş doğal olmayan bir alternatif oluşum.Bakalım millet bu altı bilinmezin adayını tescil edecekmi.

Kendilerini arındırıcı,temizleyici,kurtarıcı olarak ta görseler bunlarım topunu toplayıp bir çuvala koyup Erdoğan sandığa gömerse bir daha milletin içine nasıl çıkarlar..

Millet bakalım bu altı benzemezin adayını ilaç diye yutacak mı? Yada antiseptik,mikrop kırıcı, doğal dezenfektan olarak kullanmaya devam mı edecek.

Bu vebadan kurtulur isek millet doğru olanı yapacaktır. Şimdilik güneş almayan odalarda pazarlıklar devam ede dursun sonucu bekleniyor. Üzüm suyuna tuz atarsan sirke olur, şeker atarsan şarap olur.

Sirkemi olacak şarap mı? Millet tuz mu katacak şeker mi?

Veya yarasına tuz basıp devam mı edecek.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Galvanizli boru
    Galvanizli boru
    7.02.2022 11:04

    Oturma krizini ele alacaksak.ilk milad hdp akape dolmabahçe görüşmelerinden başlamak lazım. Tarihin bilinen ilk oturma krizidir.