DİYANETE SORUM VAR..HELAL Mİ?

  • 13.08.2022 09:45

 

Açlık sınırında yaşayan emeklinin banka promosyonu ile ilgili haram fetvası veren diyanet 11 yerden maaş alan siyasiler ve bürokratlar ile devlet kaynaklarını talan eden işadamları için de fetva versin!

Bu fetvayı veren hocalar maaşlarını aldıkları bankadan veya finans kurumundan hiç promosyon veya chip para almıyorlar mı?

Bir iş yerinde veya kurumda hiç çalışmadan huzur hakkı yönetim kurulu üyeliği vb hiçbir iş yapmadan alınan maaş helalmidir?

Yok yani yanlış anlaşılmasın bunların helal olduğunu söylesin de biz de boşuna adamların günahını almayalım.

Bir çok insan harm olsun zehir zıkkım olsun ddiye söylüyorya içinden kimse duymuyor.

Adam öyle bir adam ki biz bir işte çalışıp evin yolunu zor buluyoruz. Adam 10 işte çalışıp helal maaş alıyor ise vallahi o adam değil hızır aleyhiselamın kardeşidir. Her yere yetişiyordur.

Diyanet sabır,kanaat,helal rızık,fakiri gözetme adına “Biz sadece fakirler ile ilgili fetva veririz, iş adamları ve siyasilere gücümüz yetmez” diyorlarsa da bir daha ağızlarına “Müslüman sadece Allah’tan korkar” cümlesini almasınlar.

Niyemi bu soruları soruyorum.

Son dönemde emekli maaşlarını kendi bünyelerine katmak için rekabete giren bankalar tarafından verilen en yüksek promosyon 7 bin 500 TL'ye kadar çıkarken, Diyanet'ten konuyla ilgili açıklama geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, "Banka promosyonu caiz midir?" sorusuna   "Hayır" cevabını verdi.

"Bankaların, kamu veya özel sektörde çalışanlara, çalıştığı kurumlar tarafından maaşlarını kendilerinden almayı tercih etmeleri karşılığında vermiş oldukları promosyonlar, işleyiş bakımından faize tam olarak benzememekle birlikte faiz şüphesinden de tümüyle uzak değildir. Bu itibarla, temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olanların bu parayı kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları için kullanmamaları; bilakis ihtiyaç sahibi fakirlere vermeleri uygun olur." Dediği için.

Şimdi soruları soruyorum?

1.Bir insanın çalışmadığı yerden huzur hakkı vb kurul üyeliği adı altında aldığı maaş helalmidir?

2.Birilerinin bir imzası karşılığında yapılan izinler veya ruhsatlar dolayısı ile herkesi aynı apartmanda 750bin TL ye alğı daireyi maliyeti adına 250bin TL ye almak helalmidir?

3.İşyerlerinde veya müdürlüklere ciddi yüksek maaş almasına rağmen hiç bulunmadığı halde yok şu sınav yok bu sınav vb görevli yazdırıp müdürlük maaşına ilave sınav görevlisi ücreti almak helal midir? Yılda 1 maaşa yakında sınav görevlisi ücreti almak helal midir?

4.İşçisinin hakkını vermeyip , vergisini vermeyip kaçırdığı vergiler ile hacca gidenin haccı kabul olur mu? Oradan getirilen zem zem suyundan içmek helal midir?

5.Camilerde Üniversite camisinin yapımı için bağış toplayarak  merkezi vakfa %20 kesinti pay vermek helalmidir.?

6.Dernekler kurarak toplanan bağışlar ile 690TL ye hisse vermek kurban kesmek helalmidir?Bir koyuna 7 kişi mi giriyor bu rakam bu kadar düşüktür. Bu fiyatlara hisse helalmidir?

7.Marketlerin eti raflarında kemiksiz eti 125TL ye satıp kurban 195tl ye kilo fiyatından 25 kilo tam hisse çıkaranlar bu kurban bütün hayvanları 25 ve katları çıkarmak helalmidir?

Bülent Ersoy ablamız diyorya Helal mi? Vallahi beiz nereden bilelim Diyanet’e sormak lazım.

Hayatımı Yaşıyorum Yaşıyorum Oh Oh

Her Gün Bir Aşk Buluyorum Buluyorum Oh Oh

Bu Dünyanın Anasını Satıyorum Oh Oh

Kuru Sulu Karıştırıp İçiyorum Oh Oh

Üflemeyin Sakın Dostlar Uçuyorum Oh Oh

Üflemeyin Sakın Dostlar Uçuyorum Oh Oh

Oh Sefam Olsun

Helal Olsun

Düşmanlarım Çatlasın Oh Oh

Daha çok fazla soru sorabilirim. Fakat bu konular bizim girmememiz gereken konular.

Biz ne bilelim böyükler bilir.

Biz ne bilelim Diyanet bilir deyip geçmekten her şeyimiz Allah’a kaldı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.