ŞU ANDAN 150 YIL SONRA

  • 9.08.2023 11:44

 

Bundan 150 yıl sonra, bugün bu yazıyı okuyan hiçbirimiz hayatta olmayacağız. Şu anda uğruna savaştığımız her şeyin yüzde 70 ila yüzde 100 tamamen unutulacak. Kelimenin altını çiziniz. TAMAMEN.

Bizden 150 yıl öncesine geri dönsek 1923 olacak, dünyayı başlarında taşıyanların hiçbiri bugün hayatta değil. Bunu okuyan neredeyse hepimiz, o dönemdeki birinin yüzünü resmini çizmekte zorlanacağız. Unutacağız. Unutulacağız.

Bir dakikalığına dur ve bazılarının akrabalarına, dostlarına, arkadaşlarına, vatanına, milletine, çevresine nasıl ihanet edip onları bir avuç para için köle olarak sattığını hayal et.

Bu günlerde bazıları sadece bir parça toprak ya da ekmek ya da bir damla petrol ya da bir tutam tuz için birbirlerini , eş, dost, akraba ,dindaş dinlemeden nasıl katlettiğini televizyondan izle.

Övünmek için kullandıkları mal, at, şehir, oba , kale, şato ,aşiret,krallık nerede?

Şu anda bize komik gelebilir, ancak biz insanlar bazen ne kadar aptalız, özellikle de para, güç veya alakalı olmaya çalışmak söz konusu olduğunda!

İnternet çağının hafızanızı koruyacağını söylediğinde bile Michael Jackson'ı örnek alın. Michael Jackson 2009'da öldü, sadece 13 yıl önce. Michael Jackson'ın hayattayken tüm dünyada sahip olduğu etkiyi hayal edin. Bugünün kaç genci onu hayretle anıyor, yani tanıyorlarsa bile? Gelecek 150 yıl içinde adı anıldığında pek çok insana bir şey çağrıştırmayacak.

Dün Bodrum’da idim. Hep hayal ile yaşayan bir şehir. Halikarnas Balıkçısı şöyle demiş, " Merhaba ! yokuş başına geldiğinde Bodrum'u göreceksin. Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin. Senden öncekiler de hep böyleydiler.

Bu dünyadan geldiğin gibi gitmeyeceksin.

Bodrum tarihinde Gümüşlükte Yalıkavak altında bir tarihi bir şehir etrafı çevrilmiş ağaçların altında tarihi antik yerde yer de inekler otluyordu.

Hayatı kolay alalım, kimse bu dünyadan sağ çıkmayacak. . . Uğruna savaşıp öldürmeye hazır olduğunuz topraklar, birileri terk etti o toprakları, insanlar ölmüş, çürümüş, unutulmuş. Bu da senin kaderin olacak. Önümüzdeki 150 yıl içinde, bugün övünmek için kullandığımız malikaneleriniz, araçlarınız ve telefonlarınızın hiçbirinin ilgisi olmayacak.

Dostum hayatını rahat bırak!

Bırak sevgi liderlik etsin. Yunus misali.

Gelün tanşuk idelüm

İşi kolay tutalım

Sevelüm sevilelüm

Dünya kimseye kalmaz

Birbirimiz için gerçekten mutlu olalım. Kötülük yok, sırt çevirme yok. Kıskançlık yok. Karşılaştırmak yok. Rekabet yok. Kim ne der yok.

Hayat bir rekabet değildir. Günün sonunda hepimiz öbür köye tahtalı köye seyahat edeceğiz..

Asıl mesele ilk kimin geldiği ama elbet bir gün hepimiz oraya gideceğiz.

Ama asıl mesele nedir bilir misiniz? Nasıl gittiğiniz.

Kubbede nasıl bir ses bırakıp gittiğiniz..

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.