MAĞDURUM,MAĞDURSUN ,MAĞDUR.

  • 4.12.2023 12:17

Fatih Terim fonu adı altında bir adeta olaylar zinciri ifşa olmuş durumda.

Bir sürü tanınmış insan mağdur.

‘Mağdur’ sıfatıyla şikayet edenler arasında Galatasaray camiasının tanınmış isimleri Fatih Terim, Arda Turan, Fernando Muslera, Selçuk İnan, Semih Kaya’nın yanı sıra kulüp yöneticilerinin olduğu iddia ediliyor. Bazı kaynaklar, Fatih Terim’in yaklaşık 10 milyon dolar kaybettiğini ifade ederken bazıları ise daha yüksek bir rakam veriyor: 12.5 milyon dolar. Bir diğer mağdur Arda Turan için ifade edilen tutar ise 6-8 milyon euro… Toplam rakam ise yaklaşık 80 milyon dolar.

Bugün bir devlet bankası müdürü ile konuştum.

Kur korumalı mevduatta yani faizlerin2022 nin başından Nisan 2023 e kadar  %19 dan faiz sebep enflasyon sonuç denilerek faizlerin TL %8 dövizde ise %3-4 olduğu dönemler vardı.

Özellikle 2022 Kasım ve Aralık  ayları ile 2023 Ocak, Şubat, Mart, Nisan aylarında seçime giderken devlet bankaları yüklü miktarda dolar tutanlara kur korumalı mevduat hesaplarını TL için yüksek mevduatı olanlara TL ye çevrilen para için %15 ayrıca doları içinde %25 faizler verdiklerini özel bankaların bu durumu % özellikle dövizde %30-35 lere kadar çıkardığını anlattı.

Geniş halk kitlelerinin parası kur korumalı mevduatta %10 faiz  vade tarihinde dolara dolar olarak alırken zengine ayrı bir işlem yapılmış.

Örnek ile anlatayım.

Mehmet Amca 10bin dolar parası vardı.Bu parasını 3 aylık kur korumalı hesaba yatırdı.180000TL hesabından %10 hesabından 12 ay sonra 20.000tl faiz ayrıca  10bin dolarını 10 bin dolar aldı.Mehmet amca 1 yıl sonra 11.000 dolar parası oldu.

Fakat ciddi parası olanlara devlet şöyle yaptı.

1Milyon doları olana kur korumalı hesaba paranızı çevirir iseniz vadesinde 1 yıl için %25 dolara faiz %15 de çevirdiği TL ye faiz işleterek vade sonunda 1Milyon dolara ilave hem dolar hemde tl faizi ile 350bin dolar para aldılar.

Bu örneği bir devlet bankası müdürü söylüyor.

Özellikle ülke genel seçime giderken ciddi bir dolar sıkıntısı yaşandığını bunu aşmak içinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kur korumalı mevduat (KKM) uygulamasının bütçeye maliyetinin 95,3 milyar lira(bu rakam ne kadar dolar ediyor) olduğunu açıklamıştı..

 Dönemin Bakanı Nurettin Nebati, faiz üst sınırının kaldırılmasıyla kur korumalı mevduatın bütçe üstünde ciddi maliyet oluşturmasının beklenmediğini kaydederek bir sistem ile övgüler dizmiş milletin gözüne bakmasını söylemiş idi.

Acaba bu böylemi?

Dolar 18TL den 12 tl ye bir gecede düştüğünde devletten bazıları ne kadar dolar aldılar.

O zaman devletin piyasaya sürdüğü dolar 8-10 milyar dolar olduğu söylendi.

Bu zamanlarda bu Fatih Terim fonu olarak adlandırılan futbolcular %25-30 resmi olarak dolarlarına faiz alabilecek iken %50 ile böyle zamanlarda el altından yapılan işlemler ile faiz alabiliyorlar.

Bunun için bankacılık veya sistem dışına çıkıp paraları araçlar ile Bulgaristan’a götürerek yurt dışından FX piyasasında kaldıraçlı işlemlerde kazanalım derken batırmışlar ve olay sazan sarmalına dönmüş.

Bu işin içerisinde bankanın, devletin, siyasilerin hepsinin bu gayri resmi işlemlerden haberi vardı.

Bu işi biraz derinlemesine devlet kurcalayamaz. Altında siyasiler kalır.

Çünkü bu işin içerisinde siyasiler olmadan bu işlemler yapılamaz.

 

Kemal Kılıçtaroğlu şöyle demiş idi. Kayıt dışı para döviz ülkeye girmese döviz uçup gidecek demişti.

Yani faiz sebep enflasyon sonuç derken el altından dolara resmi %5 faiz varken el altından yüklü dövizi olanlara  %35 faiz verilmiş bir ülkede kimler dolar zengini olmuş gerisini siz düşünün.

Şimdi.

Fatih Terim fonunu kullananlar mağdurum diye bağırıyor.

Devlet diyor ki esas devlet mağdur.

Bence esas halk mağdur edilmiş o zamanlar.

Ve soyulmuş öyle rakamlarda 80 milyon dolar falan değil 15-20 milyar dolar.

Şimdi doların 30TL den 50TL ye gelmesi hesaplanıyor.

Ve bu olacak gibi tahminler ağırlıkta.

Bakalım kim mağdur olacak.

Bu hesaba göre asgari ücret 15000 olması gerekiyor.

İşci temsilcileri sendikaları 14.000TL olarak gidecekmiş.

Yine okus pokus yapılacak.

Ağamız milleti düşünecek 15.000TL olsun diyecek.

Fakat dolar 2024 Nisan’da tahminlere göre seçim sonrası 50bin lira olacak ve bugünkü hesaba göre asgari ücretlinin alım gücü %15-20 daha düşerek halk daha fakirleşecek.

Yani olaylar bir Fatih Terim fonunda 80 milyon dolar kayıp denirken acaba Nurettin Nebati fonunda kaç milyar dolar kayıp oldu.

Bu dolarları kim aldı?

Kim mağdur?

Esas mağdur kim?

Bu arada bu paraları kim aldı?

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.