2005 doğumlu gençler kime oy verecek?

  • 19.08.2021 09:56
  • (1)

Bu köşe yazım için de tebrik eden de olacak tenkit eden de. Gençlerin çoğu şu an ki hükümete oy vermeyecekler .Bunu iki Akpartili anne babanın çocukları biz oy kullanmayacağız dediği zaman anladım. Gençlere hitap eden herhangi bir parti yok ( onların dediğine göre ) ama gençler su an ki hükümetin ben bilirim ben yaparım benim adamım, benim kararım tavrını hiç mi hiç beğenmiyorlar. Çok otoriter buluyorlar. sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla durum bu .Türkiye Gazetesindeki 2 Temmuz 2021 haberlere göre hükümet 2018 de getirilen OHAL  kanunlarını uzatmak istiyor. FETÖ ihraçları, gözaltı süresi ve TMSF’nin kayyum atama yetkisi uzatılıyor.

Bu haber dururken Sedat Peker’in Fetö borsası Fetöden çökülen firmalar twittleri  okuyorum bir yandan bir yandan Düzce’de kayyum atanan firmaların son durumu vahim. Fındık verip 5 ton 10 ton alacaklılar hala beklemekte. Ve maalesef korkudan isteyemiyorlar bile. Korkarım  ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu çıkıp derse ki kanal istanbulun parasını ödemeyeceğim diyor ya bu FETÖ cülerin mallarını iade edeceğim hiç şaşırmam. Der mi der.

Şimdi gellim esas  konumuza

İnsanlık tarihinde ilk defa ‘Sosyal Medya Çağı Gençliği’ ile karşı karşıyayız. Oğlana kız istemeye giderken Kız tarafı soruyor oğlumuz ne iş yapar diye .Anne oğlum 1 miyon takipçili fenomen Youtuber deyince kız tarafı hekem kızını vermiyor..Bir takip edenlere bakalım diyorlar. Sonra demiyorlar hemen veriyorlar kızı.

İster Z Kuşağı deyin onlara ister başka bir isimle adlandırın. Bu gençler kendilerinden öncekilere hiç benzemiyor.  

2023 seçimlerinde 2005 doğumlu gençler sandığa gidecek. İlk defa oy kullanacak 2002-2005 arası doğan binlerce genç. Peki, ama bu gençler kime oy verecek? Hangi kriterlerle sandığa gidecekler?

Gençler şımarık, gençler nankör, gençler kıymet bilmiyor diyenler, gençleri anlamayanlardır. Sosyal Medya’da Tiktok saçmalıklarına kendini kaptırmış küçük bir grup genç üzerinden değerlendirme yapanlar, her şeyin farkında olan koca bir kitleyi gözünden kaçırır. Bu kitle bence de iktidarı belirleyecek eğer sandığa gitme ihtiyacı duyarlar ise.

Her partinin bir kemik oyu vardır. Tüm partiler kendi kemik oylarını alacaklar ancak bu oylar hiçbirine tek başına iktidar olmak için yetmeyecek.  

Ak Parti Milletvekili, İstanbul’da bir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileriyle okulda konferans sohbet yapmış. Her siyasetçide olduğu gibi, okul bile olsa, karşısında gençleri bulunca siyaset yapmış. Konuşmasının sonunda gençlerle soru-cevap faslı yapılmış. Soru sormak için ayağa kalkan bir son sınıf öğrencisi ‘Biz İmam Hatip Lisesi öğrencisiyiz diye Ak Parti’ye oy vermek zorunda mıyız?’ diye sormuş. Milletvekili ne dediyse kız öğrenciyi ikna edememiş.Bu kız ki ak parti bilmem kaç tane İHL açmış. Fakat Ülkücü gençlik yetişmiyor, Milli Görüşcü gençlik yetişmiyor, Solcu Gençlik yetişmiyor. Bu gençlerin derdi, beklentisi ne o zaman?.Ne yetişiyor kendini sosyal medyada gezdiğini dolaştığını sanan evden çıkmayan yeni bir Alfa kuşağı yetişiyor.

Bu gençler türkiyeden gitmek istiyor.Gençe soruyor muhabir ne olmak istiyorsun ABD’ye gitmek istiyorum oraya gideyim de sonra ne olacağıma karar veririm.Niye gitmek istiyorsun. Adalet yok kayırma çok.Torpil çok iş yok diye başlıyor. Ağzını açıp gözünü yummuyor.
.
Hepimizin ortak gözlemi, siyasette yükselenlerin alçaklıkları oldu. Makam sahibi olunca değişenleri, yapılan yolsuzlukları, adam kayırmaları hepimiz dillendiriyoruz.. Sağcı, solcu veya CHP, MHP ve Ak Parti ayırımı yapmadan, herkesin ortak şikayet noktası yolsuzluklar ve bu yolsuzlukları yapanların yanına kar kalması. Adam kayırma .Ve muhalefetin büyük yalanları.

Sohbetin sonlarına doğru Ak Parti iktidarının Cumhuriyet tarihinin en büyük hizmetlerini yaptığını, Türkiye’nin resmen kabuk değiştirdiğini, devlet kurumlarının ve hizmetlerinin birçok gelişmiş ülkeden daha iyi olduğunu söyledim. Orada bulunan herkes bunu kabul edip takdir etti. Adaletsizlikler kalkınmayı perdeliyor dedi bir genç.Sadecekonuşmaların  %20’si kalkınma ve yatırımlar üzerine olurken, % 80’i adaletsizlikler üzerine oldu. Türkiye’yi baştan aşağı altın ile süslenmiş yollarla bile donatsanız, her şehirde konuşulan adaletsizlikler ve adam kayırmalar engellenmezse, milletin gözü yolu görmüyor yolsuzlukları konuşuyor. Adalet duygusu zedelenen insanlar, evlerine özel Ambulans bile gönderseniz, size oy vermiyor.             

Babasının aldığı maaş ile elde ettiği servet arasında ki uçurumun farkında gençler. Ak Parti, CHP, MHP, HDP fark etmiyor. Büyük bir kısmının aldığı maaş ile edindiği servet arasında uçurum var. Siyasette aktif olan anne, baba veya başka bir akrabasının televizyona çıktığında söyledikleri ile evde yakınları arasında konuştuklarını duyuyor gençler. Sosyal medya paylaşımlarındaki siyasetçi ile evdeki siyasetçi arasında ki farkı bilen gençleri, gülücüklerle süslediğiniz yapmacık paylaşımlarınızla ikna edemezsiniz.   

2002 – 2005 arası doğmuş olan gençler 2023 yılında ilk defa oy kullanacak. Televizyon ekranlarında veya sosyal medya platformlarında yapılan paylaşımlar gençleri çok etkilemiyor. Bir Ak Parti’li yetkilinin bir CHP Belediye Başkanının yolsuzluklarını gündeme getirmesini ciddiye bile almıyor gençler. Bir CHP yetkilisinin bir Ak Parti yöneticisinin ahlaksızlığını dile getirmesinden de etkilenmiyor.

Önümüzdeki süreçte bir parti Genel Başkanı, kendi partisi içerisinde yolsuzluk yapan kişileri ifşa edip savcılığa şikayet ederse, o parti karlı çıkacak. Kendi hırsızını kendisi ifşa edip hesap soran kazançlı çıkar. Kendi içindeki ahlaksızlıklarla mücadeleyi, rakibinin ahlaksızlığı ile mücadeleden daha çok önemseyen parti, diğer partilerden daha karlı çıkacak.

Gençlerin oylarına talipseniz, ilk önce genç düşünür olun.

Gençlerin oylarına talipseniz, onların gözlerinin içine baka baka yalan söylemeyin, yada öyle yalan söyleyin ki siz dahi yalan olduğunu bilin.

Gençlerin oylarına talipseniz, vatan millet Sakarya muhabbetlerinden uzak durun. Bunlarla ilgilenmiyorlar.

Gençlerin oylarına talipseniz, yaptıklarınızdan daha çok yapacaklarınızı anlatın. Ucun kaçın ayağınız yere basmasın. Kanal İstanbul demeyin Uzaya Kanal deyin biraz ilgi artar.

Son olarak şunu çok rahatlıkla söylerim:

Gençler, kendilerinden oy isteyenlerden daha dürüst, daha temizler. Çünkü son iki senedir evlerde hapisler. Ve çok düşündüler. Boş vaatlere karınları tok. Zaten evde oturup yemekten çoğu gençler OBEZ veya kilolu bunlar için bir şey düşünün.

Bu arada Porsiyonları küçültün demeyin gençler zaten küçücük hamburger ilke doyuyor. Minicik tavuk döner yetiyor.4 dilim pizzaya hemen tav oluyor.

Bu arada bunu söylerken önünü de 10 çeşit mönü var ise hiç inandırıcı gelmiyor.

Bu arada  gençler iyi ki varsınız.

İyi ki EY TÜRK GENÇLİĞİ diye bağırabiliyoruz…

Birinci vazifen ilk seçimde oy kullanmaktır. Fark etmez kime niye verdiğin  sadece kendini göster ki varlığından haberdar olsunlar…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Memleketli
    Memleketli
    19.08.2021 11:16

    Yazınızın son paragrafı çok değerli ve kıymetli. Gençler oy kullanmalı, sosyal medyadan oluşturdukları tepkiyi sandığa yansıtmalı (Olumlu veya olumsuz olması önemli değil). Gençler iktidarı belirlemeli ki kendi geleceklerini daha iyi inşa edebilsinler. Aksi takdirde sosyal medyadan oluşturdukları tepki ve etkileşim ile kalakalırlar. Kaleminize sağlık efenim.