2024 belediye başkanlığı seçimleri çok hareketli geçecek, çoook!

  • 9.09.2020 00:00

YAKLAŞIYOR YAKLAŞMAKTA OLAN…

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan “ Korona dönemi en başarılı il belediye başkanları”  anketinde,  büyükşehir olmayan 51 il il Belediye Başkanları içinde Faruk Özlü’nün olmaması Düzceliler için hiç de şaşırtıcı olmadı. Özlü’nün 500 günlük düşük vizyonlu performansı, eğer böyle devam ederse 3,5 yıl sonra yapılacak belediye başkanlığı yarışının daha şimdiden çok heyecanlı geçeceğinin göstergesi oldu.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü,  göreve başlamasının ardından geçen 500 günde yaptıklarını basın mensupları ve kamuoyu ile paylaştı. Ancak Özlü’nün  500 günlük yıkan ama yerine yenisi yapamayan  düşük profilli icraatı, 2024 yılında adaylık düşüncesi olan bazı isimlerin daha şimdiden cesaretlenmesine neden oldu.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Düzce Belediye Başkanı seçilmeden önce vaatlerinde Düzce’de bir çok değişimin yaşanacağı sözünü vermişti. Ancak, Düzce Belediyesi’nin aşırı borçlu olması, pandemi döneminin iyi yönetilmemesi ve belediye bürokrasinde sürekli taşların yer değiştirmesi nedeniyle verdiği sözlerin bir çoğunu  yerine getiremedi. Başkan Özlü son dönemde çalışmalarına hız verse de ilk 500 gün değerlendirmesi hem Düzcelileri memnun etmedi.

Halk nezdinde popülaritesi her geçen gün azalan Özlü’nün düşük performansı, 2024 yılında yapılacak  belediye başkanlığı seçimlerinde aday olmak isteyen isimleri canlandırdı, Düzce siyasi kulislerini hareketlendirdi.  Özlü icraatlarına böyle devam ederse, bir sonra ki seçimlerde Mehmet Keleş ve  Ömer Küçük isimleri Düzce gündeminin ön sıralarında yer almaya devam edeceği gibi, başkanlık hayali kuran bir çok isminde önümüzde ki süreçte konuşulacağı gün gibi ortada.

Bu isimlerden birisi de alınan kulis bilgilerine göre MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz… Uzun yıllar sonra AK Parti’nin Düzce’de ki milletvekilliği ambargosuna son vererek  meclise girmeyi başaran MHP Milletvekili Yılmaz, meclis kürsüsünde Düzcelerin sözcüsü oldu.  TBMM kürsüsünden bir çok sorunu gündeme getiren Yılmaz,  halkın gönlüne girmeyi başardı.  Yılmaz’ın milletvekilliğinde başarına tanık olan Düzceliler, onu belediye başkanlığı koltuğunda görmek istediklerini telaffuz etmeye başladılar bile. Yılmaz böyle devam ederse, elde ettiği siyasi ivmeyi belediye başkanlığı seçimlerinde de lehine çevirmesi hiç de şaşırtıcı olmamalı.

Alınan son dakika bilgilerine göre, MHP Genel Merkezi’nin izin vermesi durumunda Ümit Yılmaz’ın MHP’nin Başkan adayı olmaya sıcak baktığı kulislere yansımaya başladı. Hakeza seçimlere 3,5 yıl olmasına rağmen, özellikle Mehmet Keleş’in kapısını bir çok partinin tıklatmaya başladığı bir sır değil. Gönüllerin başkanı olan Ömer Küçük’ün ise yine İYİ Parti ve CHP ortaklığı ile seçimlere girebileceği konuşuluyor. Adı belediye başkan adaylığı  kulislerde geçen bir diğer isim ise İYİ Parti il başkanı Yunus Özay Er.

Şimdilik 2024 yılında yapılması planlanan seçimler erkene alınsa dahi, bu 3 ismin aday olması durumunda Düzce’de seçimler Küçük, Keleş ve aday olması durumunda Yılmaz arasında geçeceği, seçimlerin oldukça hareketli, heyecanlı ve sert geçeceğini  tahmin etmek  şaşırtıcı olmasa gerek.

AK Parti’ye gelince…

24 haziran 2018 genel seçimlerinde bir milletvekilliğini MHP’ye kaptıran AK Parti hatalarından ders almamışa benziyor. Böyle devam ederlerse, 3,5 yıl sonra Düzce Belediye başkanlığı koltuğunu başka partilere devredeceklerini anlamak için kahin olmaya gerek yok.

Buda başka bir yazının konusu olsun…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.