AK Parti 31 Mart yerel seçimlere hangi isimlerle girer?

  • 28.11.2023 21:56

 

31 Mart Yerel seçimlerine topu topu 4 ay kaldı. Partileri bir telaş bir hazırlık süreci sardı. Herkes heyecanlı, belediye başkanı, il genel meclisi, belediye meclisi  üyesi, muhtar olmak isteyenler aday adaylıklarını açıkladılar ve dahi açıklamaya devam ediyorlar.

Tabi revaçta iktidar partisi olan AK Parti var. Gözler AK Parti’de.

En çok merak edilen ise AK Parti hangi isimlerle 31 Mart yerel seçimlerine gidecek?

Bu sadece şahsi yorumum ve analizlerim sonucu ortaya koyduğum bir sonucun yazısıdır. Burada duracaktır. Bakalım kaç aday hakkında doğru analizde bulundum. Yada hangileri doğru çıkacak? Az bir süre kaldı. Bakacağız, göreceğiz.

Merkez ilçede mevcut Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün tekrar aday olacağı kanaatindeyim. Zaten merkezde yapılan aday adaylık başvurularında da anlaşılacağı gibi sadece 3 isim aday adaylık başvurunda bulundu. Bu seçimlerde de Faruk Özlü’den bir başkası aday olursa zaten AK Parti’nin işi çok zor olacak. Bu sebeple işin kolayına gitmek varken, zorlanmanın da bir anlamı olmayacak.

Akçakoca ilçesinde ön plana Avukat Sefa Çakır çıkıyor. Ailesinin tamamı neredeyse siyasetle uğraşmış eski kulağı kesik kişilerden oluşuyor. Gebekeseli kendisi. Yani siyasetin Akçakoca’da beşiğinden geliyor. Çakır partinin il bazında ana kademesinde de ciddi çalışmalar yaptı. Aday olması yüksek ihtimal. Ancak sorun şurada muhtemel Akçakoca’da AK Parti ve MHP ortaklığı olacak. MHP’liler, Ankara’da geçtiğimiz gün yapılan toplantıda bunu bağır, çağır dile getirdiler. AK Parti ve MHP ortak hareket etmezse seçimi başka bir partiye hediye ederiz dediler. Sonuç olarak muhtemel tekrar ciddi bir ortaklık olacak.

Çilimli’de tartışmaya dahi gerek yok. 3 dönem sorununun çözülmesi durumunda Muhsin Yavuz kesin aday olacak. Muhtemelen Yavuz’un aday gösterilmesi için formüller üretilecek. Gerekirse MHP’ye geçmesi sağlanarak yeniden aday yapılabilir. Çok yabancı olmayan iki partiden hangisinde başkanlık yapsa başarılı olacağı kesin. İlçeyi başka bir çehreye kavuşturacak. Özellikle kentsel dönüşüm projesi ile ciddi atılım yaptı.

Cumayeri’nde AK Parti’nin adayı Musa Birdal olabilir. Partiye hizmet vermiş bir isim. Kendisinden önceki AK Partili belediye başkanı Recep Tuna’nın hayali ihale davasından aday gösterilmeyeceği kesin. Bu sebeple en güçlü aday olarak Musa Birdal ön plana çıkıyor.

Gölyaka’da mevcut belediye başkanı Yakup Demircan’ın tekrar aday gösterilmeyeceğini düşünüyorum. Hatta yaptığım analizler sonucu Muhterem Parlak ismi ön plana çıkarken hiç aday adayı olmayan bir isim dahi Gölyaka’ya aday yapılabilir.

Gümüşova’da Ahmet Azap en güçlü aday olacaktır. Bir önceki dönemden gelen tecrübesini ikinci döneminde Gümüşova için kullanacaktır. Yaptığı hataları bu arada düşünmüş, taşınmıştır. Hataları nedir bilemem. Belki de hatası yoktur. Ama olmasa halk bir kez daha seçerdi. Demek ki bir eksiklik gördüler ki ikinci dönem için şans vermediler. Şimdi bir şansı daha hak ettiğini düşünüyor olabilirler. Muhtemelen Gümüşova’da gelen, gideni arattı.

Yığılca’da Fahri Altınkayık ismi ön plana çıkıyor. Yıllardır yöneticilik tecrübesi var. İyi bir bürokrat olduğu kadar iyi siyaset yapıyor. Okumuş adam sonuçta. Ailesinde de ciddi makamlarda olan insanlar var. Hepsi bir araya geldiğinde Yığılca’ya ciddi yatırımları, hizmetleri ve katkısı olacaktır.

 

Kaynaşlı’da Ahmet Türkmen ismi ön plana çıkmaya başladı. Vallahi tanımam, etmem. İsmini de duymadım. Sorduk, soruşturduk. Bir insan evladı dediler. Aday olarak görmek istediklerini söylediler.

Boğaziçi Beldesi’nde İbrahim Ercan’a halk biraz kızgın. Ancak kızgınlıklar geçer. Muhtemel aday İbrahim Ercan olacaktır. Bir dönemi daha hak ettiğini düşünen bir kesim var. Bu kesim de ciddi ailelerin mensupları. Bu sebeple İbrahim Ercan’ın adaylığına kesin gözü ile bakılıyor.

Beyköy’de çok büyük bir sürpriz yaşanabilir. Osman Kılıç gözden çıkarılmış olabilir. Çıkarılmamış da olabilir. Osman Kılıç bir dönem daha belediye başkanlığını istediğini defalarca haykırdı. Ancak orada bir ince çizgi var. Beyköy’de adayın kimin olacağı konusunda bir fikir elde edemedik. Bir kişi aday adaylığı için başvuru yaptı. O kişi dahi aday gösterilmeyebilir ve hiç aday adaylık başvurusu yapmayan bir ismi bizim adayımız diye açıklayabilirler. Osman Kılıç gözden çıkmışsa 3 dönem kuralına takılıyor diyecekler. Her ne kadar kendisi benim birinci dönemin MHP’den dese de aslında öyle değil. 3 dönemini tamamlamış durumda.

Dedim ya bunlar benim analizlerim. Bir yerden duymadım. Kimseden reklam almadım. Zaten ben buna karşıyım. Parası kadar değerli değil kimse. Hepsi kendi alanında değerli insanlar. Benimki sadece analiz, görüştüğümüz dostlarımızın bize aktardığı fikirlerin birikimleridir. Hayırlısı olsun demekten başka bir haddimiz de yok.

Kalın sağlıcakla…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Düzce Son Haber (www.duzcesonhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.